Kamień w instalacji centralnego ogrzewania – dlaczego to tak poważny problem?


Zapewne każdy z nas słyszał o uciążliwym, kleistym osadzie, zalegającym wewnątrz instalacji centralnego ogrzewania. Mowa tu oczywiście o kamieniu, odpowiedzialnym za poważne zaburzenie efektywności systemów grzewczych. Osad ten powstaje w wyniku procesów fizykochemicznych, związanych zarówno ze stopniem twardości wody, jak i obecnością jonów wapnia i magnezu wewnątrz rur. I chociaż jego niewielkie stężenie nie ma jeszcze zgubnego wpływu na stan instalacji, tak dalsze jej zaniedbywanie może skończyć się bardzo poważnymi usterkami, prowadzącymi często do kosztownej wymiany zniszczonych sprzętów. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego warto sięgać regularnie po specjalistyczny odkamieniacz do rur.

Konsekwencje wysokiego stężenia kamienia wewnątrz instalacji CO

Kamienny osad to przede wszystkim następstwo przepływu twardej wody przez rury. Wówczas dochodzi do krystalizacji wapnia, który staje się kleistą strukturą, przekształcającą się w wapienny osad. Jego nadmiar zaczyna zapychać wnętrze rur, prowadząc tym samym do zmniejszenia średnicy przepływu. W efekcie, dochodzi do obniżenia wydajności ogrzewania, a także spadku ciśnienia wewnątrz instalacji. Osad wapienny obniża też współczynnik wymiany ciepła, przez co urządzenia grzewcze nie są w stanie zapewnić pomieszczeniom odpowiedniej temperatury. Stosowanie odkamieniacza do rur pozwoli nam też na uniknięcie poważnych uszkodzeń mechanicznych. Nadmiar kamienia sprzyja bowiem nie tylko korozji, ale też naprężeniom wewnątrzmateriałowym, w wyniku których może dojść nawet do powstawania pęknięć na powierzchni elementów instalacji.

Z jakich środków powinniśmy korzystać, chcąc pozbyć się kamienia?

Wielu osobom wydaje się, że wapienny osad można usunąć, stosując zwykły podczyszczacz. Nic bardziej mylnego – tego typu preparaty nie są bowiem w stanie pozbyć się nagromadzonego kamienia. Co więcej, poleganie wyłącznie na nich może skończyć się jeszcze większym stężeniem osadu. Jedynym skutecznym środkiem jest tu odkamieniacz do rur, odznaczający się odpowiednim poziomem pH. Nie zapominajmy również o profesjonalnym agregacie czyszczącym, o wysokim przepływie oraz optymalnej wysokości tłoczenia. Warto mieć też na uwadze, że odkamienianie powinno być przeprowadzane przede wszystkim w trakcie sezonu grzewczego – zapewni to bowiem roztworowi czyszczącemu optymalną temperaturę na poziomie 40-50 stopni Celsjusza.